EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Jak oszczędzać na ogrzewaniu i energii elektrycznej w domu? Oszczędzanie dla każdego.

Zimowe ubranie to ciepła oszczędzanie

Zimowe ubranie to ciepła oszczędzanie

Nieoczywiste oszczędzanie energii w bloku czy domu: Kilk

Ciepło jak słodycze 

Najlepszy i banalny sposób to po prostu obniżenie temperatury w mieszkaniu. Banalne proste I zdrowe. Pani Anna Moskwa może przesadziła mówiąc nam, żeby utrzymywać 17 stopni w domu, ale 19-20 Jest komfortowe zdrowe I nawet zalecane dla noworodków… Tak moja córka urodziła się, w zeszłą zimę I wszystkie położne jak i pediatrzy zalecali od 19 do 21 stopni jakie z powodzeniem utrzymywaliśmy. Do dziś córka tylko raz katar miała, kiedy chorowałem na covid… Chociaż w krajach skandynawskich praktykuje ze względów zdrowotnych się utrzymywanie 15 stopni w nocy…

 Skoro jest zima to ubierajmy się zimowo. Ok to frazesy, ale dlaczego to jest zdrowe?  Porównaj ciepło w zimie do słodkiego I tłustego jedzenia. Słodkie tłuste jedynie w naturze jest dla nas zazwyczaj pożyteczne I zdrowe, ale w nadmiarze lub nienaturalne jedzenie jak cukierki czy sok (zamiast całego owocu) jest szkodliwe dla zdrowia. Przegrzewając pomieszczania I słabo je wentylując rozleniwiamy organizm. Równocześnie też przesuszamy powietrze (im wyższa temperatur tym niższa wilgotność. Niska wilgotność podrażania nasze błony śluzowe   

Zimowe ubranie to ciepła oszczędzanie
Zimowe ubranie to ciepła oszczędzanie

Głowice termostatyczne to mechaniczna automatyka! 

Poprawnie używaj głowic termostatycznych na grzejnikach. Głowice termostatyczne to regulatory temperatury a nie regulatory mocy grzewczej. Np. na poziomie 3 zazwyczaj utrzymywane około 21 stopni. Zatem na poziomie 3 może powodować grzanie grzejnika na pełnej mocy lub całkowicie zamknąć dopływ wody grzewczej, kiedy w pokoju jest cieplej. Zatem ustawiając na głowice termostatyczną na maska wcale szybciej nie nagrzejemy pomieszczania, ale po osiągnięciu zadanej temperatury będziemy przegrzewać pomieszczenie. Polecam używać w nocy poziom 2 (19-20C) i ewentualnie 3(20-21)  w ciągu dnia.  

Głowice termostatyczne sterowane  zdalnie jak najbardziej zasięgu ręki – pełno jest takich na allegro itp.  

 

Głowica termostatyczna
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu i bloku? Poprawnie używaj głowic termostatycznych.

Zbędne pobory prądu – kropla a draży skałę 

Jakie urządzenie zużywa najmniej energii? Takie które nie jest podłączane.  Odłączaj wszystkie zbędne sprzęty od zasilania. Jeżeli wyczujesz, że jakikolwiek zasilacz czy urządzenie grzeje się, kiedy jest w stanie czuwania to znaczy, że marnuje energię elektryczną. Bardzo tu przydatne są listy z wyłącznikami czy inteligentne gniazdka.  

oszczędzanie energii w domu to kontrola zasilania urządzeń

Rolety w oknach 

Zasłaniają rolety w oknach na noc. Okna w szczególności szyby są zazwyczaj miejscem najgorzej zaizolowanym domu. Choćby najbardziej energooszczędne okna z czasem pogarszaj swoje właściwości termoizolacyjne przez to, że izolujący gaz pomiędzy warstwami czasem ucieka…. Certyfikacje nie obejmują badań na oknami po kilu latach. 

Najwięcej oszczędności przyniesie użycie rolet zewnętrznych, ale i wewnętrzne rolety także z moich obserwacji poprawiają izolację w leci zimie. Roleta stanowi dodatkową warstwę izolacyjną a w szczególności powietrze pomiędzy orlęta a szybą.  

Zamykaj szczelnie nawiewniki w oknach kiedy nie używasz pomieszczeń czy mieszkania. o wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej bez odzysku ciepła pisałem w poniższym artykule i warto go przeczytać:

Masz klimatyzacje typu split? Możesz je użyć do taniego ogrzewania. Klimatyzatory typu split są pompami ciepła do chłodzenia jak i grzania i często bardzo efektywnego. Jednakże z praktyki wynik, że zazwyczaj najbardziej efektywne do -5 stopni na zewnątrz.    

Drobne oszczędności i hartowanie się

Nie używaj ciepłej wody do każdego użycia kranu. Aby uzyskać ciepłą wody z kranu zawyżaj musisz spuścić dość dużo wody, która niepotrzebnie wygrzewa rury itp. Czy do każdego użycia wody potrzebujesz ciepłej wody? Polecam także zimne prysznice… Bardzo zdrowe i ożywiające, ale to nie dla każdego i może już nie przeginajmy😉   

Morsowanie
Morsowanie
(Visited 79 times, 35 visits today)