EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Komfort w budynku, Wszystkie artykuły

3 główne parametry jakości powietrza w pomieszczeniach!

Miernik jakości powietrza AirVisual

Miernik jakości powietrza AirVisual

Seria krótkich odcinków o zdrowym powietrzu#2

Świeżość powietrza mierzona w CO2, zanieczyszczenia oraz wilgotność. Te parametry powietrza maja ogromny wpływ na zdrowie i komfort.
Zacznijmy od czegoś niezwykłego i niedocenianego przez większość ludzi w budownictwie mieszkaniowym.

Świeże powietrze = poziom CO2!

Świeżość powietrza wyraża się w poziomie CO2 (dwutlenku węgla). Mierzy się go w “ppm” (parts per milion). W praktyce wyraża to ilość świeżego powietrza i pośrednio ilość tlenu. Powietrze atmosferyczne ma około 400 ppm – dlatego bardzo ważne jest, aby był to najniższy możliwy poziom CO2 (nie zaczynaj od 0 pmm!).
Poziom CO2 wyższy niż 800 ppm powoduje wzrost wrażliwości na zapachy, ale nie ma tragedii;). Powyżej 1000 ppm, co jest wartością maksymalną według norm WHO, powietrze nie będzie komfortowe, a my staniemy się senni i zaczynami tracić koncentrację. Z mojego doświadczenia wynika, że w naszych domach bardzo często przekraczamy 1000 ppm. Może nie potrzebujesz kolejnej filiżanki kawy, ale potrzebujesz po prostu więcej świeżego powietrza.
Poziom CO2 kontrolujemy poprzez odpowiednią wentylację. Bardzo zalecana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Więcej o CO2 w artkule: https://optymalizatorbudynku.pl/dwutlenek-wegla-co2/

Miernik jakości powietrza AirVisual - Wskazanie CO2
Miernik jakości powietrza AirVisual – Wskazanie CO2

Zanieczyszczenie powietrza

Zwykle wyrażane jako PM2,5 e µg/m³. Są to cząstki stałe o średnicy mniejszej niż 2,5 μm. Najlepiej utrzymywać poziom niższy niż 10-15 µg/m³. Zanieczyszczenia PM2,5 i PM1 są tak małe, że przenikają przez błonę komórkową. Z tego powodu są tak niebezpieczne. Zanieczyszczenia można kontrolować za pomocą oczyszczacza powietrza.

Jakość powietrza w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym
Jakość powietrza w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym

Wilgotność

Mierzona w %RH (Relative Humidity – wilgotność względna). Jest to % stopień nasycenia powietrza wodą. Jest ona również związana z temperaturą. Oznacza to, że niższa temperatura = wyższa wilgotność i odwrotnie.
Zbyt suche powietrze (niska wilgotność) może uszkodzić błony śluzowe w drogach oddechowych, co obniża naszą odporność.
Najlepszy poziom wilgotności powietrza to 40-60% (maksymalnie 50-55% w zimie). Wilgotność niższa niż 30% i wyższa niż 70% jest niezdrowa.
Wilgotność można kontrolować za pomocą nawilżacza i klimatyzatora (osuszanie).
Polecam film o najtańszym i najzdrowszym nawilżaczu powietrza.

Strona główna » Główna » 3 główne parametry jakości powietrza w pomieszczeniach!
(Visited 897 times, 655 visits today)

Zostaw swój komentarz