EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Energetyka, Wszystkie artykuły

500 m3/h bez odzysku ciepła – Miliony GJ uciekają do atmosfery

Stare nieefektywne kotły gazowe

Stare nieefektywne kotły gazowe

Obowiązek odzysku ciepła dla instalacji o wydajności  powyżej 500 m3/h

Powszechne jest wątpliwe  prawnie unikanie obowiązku wprowadzenia odzysku ciepła w układach wentylacji o wydajności powyżej 500 m3/h.( § 151. 1.69 – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)Według rozporządzania w instalacjach wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji komfortowej o wydajności 500 m3 /h i więcej należy stosować urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego o sprawności temperaturowej co najmniej 50% lub recyrkulację, gdy jest to dopuszczalne.”

Rozdzielanie układu na mniejsze sposobem na omijanie przepisów

Nagminnie to spotyka wymigiwanie się od tego obowiązku poprzez wprowadzanie wielu mniejszych układów o wydajności akurat poniżej 500 m3/h. Można powiedzieć, że jest to niemal martwy przepis w wielu przypadkach jak np. budownictwo mieszkaniowe.  Projektantanci razem z inwestorem  w  budynkach wielorodzinnych(i nie tylko)  stosują wiele mniejszych  układów wentylacji (akurat poniżej 500 m3/h)zamiast  większych układów  wentylacji dla których wymagany jest odzysk ciepła.  Poprzez omijanie  tych przepisów i stosowanie  wentylacji mechanicznej  bez odzysku ciepła marnuje się w Polsce miliony GJ ciepła zamiast wykorzystać je do podgrzania powietrza nawiewanego.

Projektanci często wymigują się u i boją się (zbytnia zachowawczość), że nie można wykorzystać powietrza  z kuchni czy toalet do odzysku z względu na zanieczyszczenia, brak opłacalności tip. W praktyce można nawet odzyskiwać energię z powietrza wyciąganego przez okapy gastronomiczne.  Na zachodzie i północy Europy powszechnie stosuje filtrujące okapy gastronomiczne (np. Jeven http://www.jeven.pl/PL-H27/filtry.html)  dzięki czemu później energię cieplna w powietrzu możne być odzyskana w kuchennej centrali wentylacyjnej np. CookAir (Jeven) http://www.jeven.pl/PL-H20/centrale-wentylacyjne-kuchenne.html

Przykłady omijania przepisów – ale czy zgodnie z prawem?

Przykładowo w nowym niedużym budynku biurowo-laboratoryjnym mam 11 układów – wentylatorów wyciągowych z toalet.  Wszystkie oczywiście o wydajności poniżej 500 m3/h. Przypadek? Nie sądzę.

Przy okazji weryfikowania projektu kilka miesięcy temu zwróciłem projektantowi uwagę, że do wentylacji toalet przewidział wentylatory o wydajności znacznie przewyższającej 500 m3/h. Sugerowałem zastosowanie centralek wentylacyjnych z odzyskiem np. krzyżowym/przeciwprądowym.  Projektant rozdzielił układy na mniejsze wentylatory o wydajności poniżej 500 m3/h. Wynikało to z obawy, że zapachy będą przedostawały się do powietrza nawiewanego, a odzysk glikolowy się nie opłaca (tu akurat można trochę się zgodzić). Jednakże odzysk krzyżowy to nie recyrkulacja i stosuje się  w podobnych zastosowaniach.  Mam do czynienia z odzyskiem krzyżowym w bardzo wielu urządzeniach i nigdzie nie było problemów z nawracającymi się zapachami itp..  Jakbym miał odzyskiwać w taki sposób ciepło z separatorów czy przepompowni ścieków do nawiewu na biura to mógłbym się z tym zgodzić.

Dlaczego w naszych mieszkaniach nie mamy wentylacji z odzyskiem ciepła? 

Podobna sytuacja ma się w budownictwie mieszkaniowym, gdyż wentylacja bez odzysku ciepła jest prostsza i tańsza na etapie budowy.  Obecnie stosuje głownie wentylację hybrydową.  Czyli multiplikowanie małych wentylatorów wyciągowych obsługujących na kilka mieszkań.  Oczywiście montuje sie wentylatory  o wydajności poniżej 500 m3/h z nawiewem przez nawiewniki okienne lub w elewacji. Jak praktyka pokazuje takie rozwiązanie nie sprawdza się w polskim klimacie i większość ludzi zakleja nawiewniki i czasem też kratki wyciągowe. Dzieje się tak gdyż zaciągane zewnętrzne zimne powietrze nie zdąży się ogrzać przez co z zasadą konwekcji zbiera przy podłodze. Każdy, kto ma małe dzieci zakleja/zamyka nawiewniki na zimę by dzieci się nie przeziębiły od zimnego powietrza.  Robimy to również dla własnego komfortu cieplnego odcinając się od opływu ciepłego powietrza.

Dobrze znam sytuację, gdyż dorabiałem niedawno jeszcze jako konserwator. Dla ciekawych co nam daje odzysk ciepła w budownictwie jedno i wielorodzinnym polecam więcej poczytać w artykule dotyczącym wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

O kosztach i ilościach wyrzucanego ciepła można się przekonać wpisując   wartości w kalkulator oszczędności energii cieplnej i elektrycznej. Kalkulator dostępny w artykule.

Przykładowe rozwiązania odzysku ciepła o wydajności ok i mniej 500m3/h http://instalreporter.pl/ogolna/rekuperacja-500-czyli-czego-mozemy-sie-spodziewac-po-centralach-wentylacyjnych-o-wydajnosci-co-najmniej-500-m3h/

Rekuperacja vs Grawitacja – Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła vs grawitacyjna

(Visited 3 249 times, 391 visits today)

Zostaw swój komentarz