EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Energia cieplna, Wszystkie artykuły

Bezprzewodowy wentylator w grzejniku i klimakonwektorze

grzejnik-wentylatorowy

Klimakonwektor i grzejnik z wentylatorem zasilanym energią przepływu wody.

            Zaczniemy od prostego grzejnika/nagrzewnicy z wentylatorem napędzanym energią przepływu czynnika grzewczego. Klimakonwektor będzie rozbudową tego układu o dodatkowe funkcje prezentowanego grzejnika.

Zatem gwoździem programu jest to że czynnik grzewczy wprawia w ruch obrotowy wentylator. Zatem nasz grzejnik robimy bez zewnętrznego zasilania energią elektryczną. Zakładamy, że czynnikiem grzewczym jest woda. Oś wentylator jest sprzężona z turbiną zamontowaną w wewnątrz obiegu czynnika.  Zatem obieg czynnika grzewczego wprawi w ruch wentylator. By ograniczyć/wyeliminować potencjalne wycieki wody za zalecam sprzężenie wentylatora z turbiną wodną przez sprzęgło magnetyczne. Dzięki sprzęgłu magnetycznemu mamy całkowicie odseparowany wentylator od turbiny, czyli żadna ruchoma osi obrotu nie musi być uszczelniana i jak wspomniałem nie mamy ryzyka wycieku. Pozostaje kwestia wpływów obracających się magnesów na obudowę, czyli indukowanie się prądów. Oczywiście jest do załatwienia np. aluminiowe/kompozytowe części w pobliżu ruchomych magnesów itp., ale to nie jest meritum. Poniżej schemat:

Grzejnik wentylatorowy zasilany bezprzewodowo

Dzięki temu mamy podniesioną wydajność grzewczą przy ograniczeniu rozmiarów grzejnika.  Oczywiście wentylator zasilany z obiegu czynnika grzewczego. Regulacja temperatury w pomieszczeniu może być realizowana przez głowicę termostatyczną lub siłowniki wpięte do systemu sterowania np. tak jak często mamy w systemach grzejniki + belki chłodnicze, lub w grzejnikach podłogowych. Rozwiązanie z głowicą termostatyczną jest maksymalnie uproszczone. Stosunkowo prosto dalej można zamontować małą prądniczkę, która zasila zdalnie sterowane głowice sterujące przepływem bez doprowadzenia zasilania.

Zalety “bezprzewodowego ” grzejnika wentylatorowego:

– Zmniejszona wielkość grzejników przy zachowaniu wydajność .

– Możliwość operowania na niższe temperaturze czynnika  co jest niezwykle ważne przy zastosowaniu pompy ciepła szczególnie w starszych budynkach.
– Nowe możliwości estetyczne i projektowe z względu na mniejszy wymiar i wymuszony obieg powietrza, np. montowanie małych grzejników pod parapetem lub wysoko w pomieszczeniach kierując powietrze w dół.
– Szybsze nagrzewanie powietrza przez wymuszony obieg.
– Wymuszony obieg ciepłego powietrza w pomieszczaniu daje szybkie odczucie nagrzanego pomieszczenia.

– Możliwość zastosowania prostych głowic sterujących, bezprzewodowych jak i zwykłych mechanicznych głowic termostatycznych.

Wady grzejnika wentylatorowego zasilanego bezprzewodowo

– Wentylator to dodatkowe źródło hałasu, szczególnie po bardzo długim czasie użytkowania bez czyszczenia i konserwacji.
– Zwieszone opory przepływu w instalacji hydraulicznej.

Dodatkowe funkcje:

Rozbudowa:

– Zasilany z prądniczki czujnik ruchu, który wykrywa obecność i rozkręca grzejnik to odpowiednich parametrów grzania. Przy długim braku ruchu np. wychodzimy do pracy lub śpimy grzejnik utrzymuje temperaturę dyżurną.

Klimakonwektor bezprzewodowy zasilaną energią przepływu czynnika.

         Dzięki zasilaniu wodnemu klimakonwektory będą szybkie i banalne w montażu i konfiguracji, które rozwiązują wiele problemów eksploatacyjnych jak awarie, hałas wentylatorów.

  • Wentylator jest wprawiany w ruch dzięki energii przepływu wody.  Oś wentylator jest sprzężona z turbiną zamontowaną w wewnątrz obiegu WL/CT przełożenie na wentylator przez przekładnie magnetyczną by ograniczyć wycieki wody.
  •  Komunikacja bezprzewodowa klimakonwektorów by zrobić banalny montaż. Można doprowadzić jedyne zasilanie lub zrobić zasilanie z energii wody, ładujemy baterie, kiedy klimakonwektor nie pracuje a mamy przepływ wody.
  • Jeżeli zasilanie(przepływ) z obiegu budynkowego jest niewystarczający można zamontować na przyłączu dodatkową pompę obiegową. Zalecane byłoby tutaj zastosowanie logotermy (własny wymiennik i własny obieg i pompa). Własny obieg zapewni zawsze odpowiedniego zasilania każdego klimakonwektor/grzejnika wentylatorowego

Zalety “bezprzewodowego klimakonwektora” :

-Szybki i tani montaż klimakonwektorów przez całkowite wyeliminowanie połączeń elektrycznych w wariancie z bezprzewodowymi sterownikami.

– Szybszy montaż prze Ograniczenie przewodów elektrycznych w wariancie z okablowaniem sterowników.

– Bezpieczne napięcie generowane w klimakonwektor bez żadnych kabli doprowadzających zalania, co pozawala pracować np. warunkach dużej wilgotności

– możliwe możliwość wyeliminowania jakiekolwiek możliwości iskrzenia, co i pozawala pracować w warunkach zagrożonych wybuchem,

Wady “bezprzewodowego klimakonwektora”

– Większe opory przepływów w instalacji co trzeb uwzględnić.

– Zwiększone koszty i dość znaczne skomplikowanie w przypadku klimakonwektorów zasilanych bezprzewodowo.

– Odprowadzonych skroplin grawitacyjne, pompka skroplina wymagałaby konieczności zastosowania prądnicy itp.

– Wentylatory wrażliwe na zanieczyszczania i maja ograniczoną wydajność ze względu na sprzęgło magnetyczne.

(Visited 29 times, 29 visits today)

Zostaw swój komentarz