EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Komfort w budynku, Wszystkie artykuły

Wentylacja Grawitacyjna wady i minusy

Wentylacja Grawitacyjna wady i minusy

Wentylacja Grawitacyjna wady i minusy

Wentylacja Grawitacyjna w domu lub mieszkaniu w bloku – wady i minusy

Tak wady i minusy. Strasznie nie lubię tendencyjnych materiałów, ale ten taki jest. Po prostu, jeżeli byśmy mnie liczyli się z zużyciem energii oraz zdrowiem i komfortem to wentylacja grawitacyjna miałaby wiele potężnych zalet względem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). Jednak obecnie liczymy się coraz bardziej ze życiem energii, zanieczyszczeniem powietrza jak i komfortem i zdrowiem. W związku tym wentylacja grawitacyjna w domu lub mieszkaniu w bloku jest po prostu strasznie archaiczna i nieefektywna. Często również wentylacja grawitacyjna w praktyce jest szkodliwa dla zdrowia i ograniczająca nasz komfort jak i produktywność. A zalety? może są ze 2-3, które tak naprawdę w praktyce są wadami.

Wentylacja grawitacyjna działa głównie za na zasadzie unoszenia się ciepłego powietrza do góry, w kominie które napływa przez okna czy nawietrzniki (w oknach, lub dedykowane).  A co, jeśli nie ma wyraźnej różnicy między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym(dworem/polem) oraz kiedy mamy szczelne okna? Ma nadzieje, że widać, gdzie jest problem.

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej | Źródło: budujemydom.pl
Zasada działania wentylacji grawitacyjnej | Źródło: budujemydom.pl

Poniżej opisuje pozorne zalety, które obecnie stają mitami które trzeba obalać.

MIT: Wentylacja grawitacyjna jest tania w budowie i eksploatacji.

W sumie potrzebujemy tylko kilka kanałów wentylacyjnych, w łazienkach, kuchni itp. oraz nawietrzniki w oknach/ścianach. (w wielu domach nie ma nawietrzaków). Do pracy nie potrzebuje żadnej energii na potrzeby wentylatorów itp.  Prawda, ale G***o prawda, bo w eksploatacji marnotrawimy ogromne ilości ciepła. W sezonie grzewczym po prostu wyrzucamy ciepłe powietrze bez jakiekolwiek odzysku ciepła 24h/7. Jakby ktoś trzymał uchylone okno przy grzejniku 24h/4 gdzie ciepłe powietrze ucieka to trochę głupio wygląda? Podobnie jest z wentylacją grawitacyjną tylko ze tego nie widzimy, bo ciepłe powietrze ucieka kominem na dachu tego nie odczuwamy/widzimy. Dodatkowo w nowym budynku dochodzą też koszty wybudowania kominów, co nie jest aż tak tanie.  Zatem co oszczędzamy przy budowie odbija się w eksploatacji.

MIT: Wentylacja grawitacyjna jest niezawodna i zawsze działa 24/7?

To prawda, ale gó*** prawda, bo tylko czasami działa wystarczająco sprawnie. Większość czasu w ciągu roku nie działa poprawnie lub w ogóle nie działa. Na przykład w lato praktycznie nie będzie działać, gdyż w domu jest chłodniej niż na zewnątrz to nie będzie odpowiedniego ciągu kominowego. Jak mamy klimatyzacje i chcemy zamknąć okna to w lecie będziemy się dusić. Również przy umiarowych temperaturach, kiedy jest za zimno by otwierać okna, ale temperatury są dodatnie to ciągu w kominie wentylacyjnym może być niewystarczający, aby dostatecznie wentylować pomieszczenia. Warto wspomnieć, że zamkniętym pokoju przy zamkniętych szczelnie oknach nawet w sezonie grzewczym będziemy się dusić.

Stężenie dwutlenku węgla (CO2) w dużym  domu z wentylacją  grawitacyjną grawitacyjną. Stężenie przy 6 osobach w domu ponad 220m2
Stężenie dwutlenku węgla (CO2) w dużym domu z wentylacją grawitacyjną grawitacyjną. Stężenie przy 6 osobach w domu ponad 220m2

MIT: Wentylacja grawitacyjna nie zużywa energii.

To w sumie nieprawda, bo cały czas wyrzucamy ciepłe powietrze w kosmos. W lato prawie nie działa. Czyli jednak podczas „pracy” zużywa energie tyle że cieplnej, i to dużo. Druga sprawa to, skoro działa 24/7 to w sumie wada, gdyż wentylacji nie można wyłączyć, kiedy nas nie ma w domu. Mamy coraz aktywniejszy tryb życia i często nas nie w domu (praca, szkolą, urlopy, wyjazdy itp.).  Wtedy nie potrzebujemy tak intensywnie wentylować domy. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą(rekuperacja) zazwyczaj jest sterowana poprzez zadajnik, smartfon, komputer itp.  Możemy ustawić harmonogramy pracy czy zdalnie wyłączyć itp. Również coraz częściej stosuje się czujniki dwutlenku węgla (CO2) które automatycznie redukują wydajność, kiedy nas nie w domy lub jest 1-2 osoby (niskie stężenie CO2).

Wentylacja Grawitacyjna jednoznaczne wady i negatywny wpływ na zdrowie i komfort:

W sumie w większości to opisałem jest przy pozornych zaletach, ale podkreślmy jeszcze kilka problemów związanych z wentylacja grawitacyjną w mieszaniu w bloku, domku jednorodzinnym itp.:

Komfort, czyli pośrednio też zdrowie – To wielowymiarowe zagadnienie sprowadźmy to kilku głównych problemów i parametrów. Podzielmy to na komfort termiczny raz 3 gównie parametry jakości powietrza. Zobaczmy wpływa wentylacja grawitacyjna na te parametry oraz które w większości wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła(rekuperacja)je minimalizuje.

  • Temperatura, czyli komfort termiczny:

Wentylacja grawitacyjna wymaga przepływ powietrza od okna (nawiewniki lub rozszczelnienie okna). Zatem zimie do pomieszczeń musimy nawiewać zimne zewnętrze powietrze, aby dostarczać odpowiednia ilość świeżego powietrza. Oczywiście jest to strasznie nie komfortowe, kiedy mroźne powietrze napływa bezpośrednio do strefy, gdzie przebywamy.  Wtedy również jakkolwiek przerwa w ogrzewaniu powoduje szybkie wychłodzenie powietrza i pomieszczenia. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio wentylujemy, ale jednak z tego względu mamy zazwyczaj szczelnie zamknięte okna i się dusimy…

  • Stężenie dwutlenku węgla(tlenu) czyi CO2/O2, co jest miarą świeżości powietrza:

Stężenie CO2 (brak świeżego powietrza wpływa na obniesione koncentracji, pogorszenie samopoczucia, zwiększenie wrażliwości zapachowej (po prostu śmierdzi…) itd.  Oczywiście jak omówiliśmy często nie mamy dostatecznej ilości świeżego powietrza. W sezonie zimowym szczelnie zamykamy okna, aby nie „wiało” nam mroźnym powietrzem, natomiast wiosną, latem i jesienią wentylacja grawitacyjna nie zazwyczaj zapewnia odpowiedniego przepływu powietrza.

Przykład pomiarów Stężenia CO2 przy wentylacji grawitacyjnej i szczelnie zamkniętym oknie:

Więcej stężeniu CO2 związanego z brakiem świeżego powietrza:

Dwutlenek węgla w budynkach – wpływ na komfort i zdrowie

  • Wilgotność:

Generalnie zbyt niska (poniżej 30% i zbyt wysoka powyżej ok 70% szkodzą zdrowiu i pogarszaj komfort. Dobra wentylacja zapobiega kondensowaniu się pary wodnej – jeżeli się kondensuje w zimie znaczy jest bardzo źle!  W zimie mamy bardzo suche powietrze przy poprawniej wentylacji powinniśmy nawilżać pomieszczenie. Zatem kiedy kondensuje się para wodna w zimie to naprawdę wymiana powietrza mus być tragiczna. Nawet poza zimą kondescencja pary wodnej również świadczy o niedostatecznej wentylacji.

Dodatkowo niektóre rekuperatory (z wymiennikiem entalpicznym odzyskują wilgoć z powietrza, jeżeli mamy zbyt niską poziom wilgotności,

  • zanieczyszczania pyły PM1/2,5/10.

Wentylacja grawitacyjna nie ma filtracji powietrza zewnętrznego oraz zanieczyszczanie wewnętrzne (parowanie plastików, tekstyliów itp.)  nagromadzają się. Przy rekuperacji możemy

Osobiście ze względu na nieuniezależnienie się od gazu z Rosji oraz ograniczaniu zmian klimatycznych odzysk ciepła z wentylacji(rekuperacja) powinien być obowiązkowy.

Osobiście nie mogę pojąc jak ludzie pakują w domy dziesiątki nawet setki tysięcy zł w mebelki, wykończenia sprzęt RTV/AGD a potem w tym domu duszą się, bo nie zadbali o prawidłową wentylację. Wszystko dlatego że szkoda było wydać kilkanaście tysięcy na rekuperacje, lub z niewiedzy. Duszą się, nawet o tym nie wiedząc, bo nie mają, jak tego zmierzyć. Bo kto, że ma w domu miernik dwutlenku węgla? Chociaż to tylko ułamek tego co wydają na sprzęt RTV. Jeżeli to o Tobie mowa to czas się wyrwać z tego letargu i permanentnego duszenia się.

Nawiewnik okienny do wentylacji  grawitacyjnej lub hybrydowej. Widoczne silnie zanieczyszczania, ale gorsz są te których nie widać (pyły PM,5)
Nawiewnik okienny do wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej. Widoczne silnie zanieczyszczania, ale gorsz są te których nie widać (pyły PM,5)
(Visited 373 times, 153 visits today)

Zostaw swój komentarz