Zaniedbania podczas konserwacji instalacji wentylacji i klimatyzacji skutkują częstszymi awariami i negatywnym wpływem na komfort użytkowników. Poznaj sposoby jak zapobiegać awarią, a także dowiedz się, czego należy się wystrzegać za wszelką cenę w swoim budynku.
Ogólnie pojętą konserwację instalacji streściłbym w jednym zdaniu: lepiej zapobiegać niż leczyć. Na eksploatację spoglądam z perspektywy doświadczeń na różnych etapach cyklu życia budynku – od założeń projektowych po remonty i modernizacje instalacji. Etap projektu, a tym bardziej wykonawstwa jest ważny dla przyszłej eksploatacji instalacji HVAC. Przykładowo brak przemyślanego dostępu serwisowego utrudnia, a nawet uniemożliwia prawidłową konserwację urządzeń. Natomiast brak prawidłowego płukania instalacji ciepła technologicznego/ wody lodowej w trakcie rozruchu instalacji skutkuje spadkiem efektywności chłodnic i nagrzewnic oraz częstszymi awariami armatury. Jednak najważniejszą rzeczą jest podejmowanie odpowiednich działań w związku z wcześniejszymi zaniedbaniami. Ponadto podczas eksploatacji opłacalne jest myślenie perspektywiczne, ponieważ zaniedbania konserwacji instalacji HVAC skutkują częstszymi awariami i negatywnym wpływem na komfort użytkowników.
Konserwacja lokalnej klimatyzacji
Za lokalne utrzymanie komfortu zazwyczaj odpowiadają klimakonwektory lub klimatyzatory grzejąco-chłodzące, które ogrzewają i chłodzą kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych powietrza miesięcznie. Każdy klimakonwektor ma filtr chroniący urządzenie przed kurzem znajdującym się w pomieszczeniu. Regularne czyszczenie, minimum 1 lub 2 razy do roku, lub wymiana filtrów jest konieczna do wydajnego klimatyzowania pomieszczenia i uniknięcia zanieczyszczenia urządzenia. Silnie zanieczyszczone filtry przepuszczają zanieczyszczenia oraz zmniejszają ogólną wydajność urządzenia. Dodatkowo w sezonie letnim podczas intensywnego chłodzenia pomieszczenia skrapla się wilgoć z powietrza. Wilgotne elementy w większym stopniu kumulują zanieczyszczenia z powietrza, które wcześniej nie zostały wychwycone przez zbyt zanieczyszczony filtr. Zanieczyszczenia wewnątrz urządzenia są bardzo trudne do usunięcia i mogą powodować niedrożności odpływów skroplin i awarii pompek skroplin. Awarie odprowadzania skroplin skutkują wyciekiem na przestrzeń pracy użytkownika. Ponadto, wilgoć zatrzymana przez zanieczyszczenia jest miejscem dogodnym do rozwoju drobnoustrojów.

Zalecenia konserwacji klimatyzacji
Konserwację lokalnej klimatyzacji najlepiej wykonać tuż przed okresem grzewczym lub wraz z jego początkiem. Regularna konserwacja lokalnej klimatyzacji, poza poprawą higieny i wydajnością systemu, pozwala na wykrycie i usunięcie usterek jeszcze przed tym, gdy stanie się to uciążliwe dla użytkownika.

Konserwacja wentylacji kuchennej
W wielu budynkach znajdują się lokale gastronomiczne, których wentylacja narażona na wyjątkowo trudne warunki pracy ze względu na wyciąganą mgłę olejowo-tłuszczową. Warto byłoby aby Każda kuchnia była wyposażona w odpowiednie okapy wychwytujące, co najmniej zgrubnie, mgłę olejowo-tłuszczową. Poprawnie działający i regularnie serwisowany system filtrów do zatrzymania mgły olejowo-tłuszczowej zmniejsza znacznie ryzyko pożaru, wydłuża czas użytkowania wentylatora i silnika. Brak regularnego serwisu skutkuje też pogorszeniem nominalnej wydajności wentylacji wyciągowej i propagacją zapachów z kuchni. Z tych powodów warto regularnie zlecać konserwację wentylacji kuchennej tylko wyspecjalizowanym firmom, które mają odpowiednie doświadczenie, sprzęt i specjalistyczne preparaty czyszczące.
Zapobieganie nadmiernemu zanieczyszczeniu wentylacji podczas remontów lub nowych aranżacji powierzchni.
Zalecany jest montaż mat filtracyjnych na wentylacji wyciągowej. W większości central wentylacyjnych przewiduje się w mniejszym bądź większym stopniu mieszanie się powietrza wywiewanego z nawiewanym. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu pobocznych układów wentylacji wyciągowej, np. wyciągów kuchennych czy wyciągów z sanitariatów. Nadmierne zanieczyszczenie wentylatorów grozi przedwczesną awarią.
ZAGROŻENIA DLA WENTYLACJI W TRAKCIE TRWANIA REMONTÓW LUB NOWYCH ARANŻACJI POWIERZCHNI.
Na powierzchniach, gdzie trwają prace budowlano-instalacyjne, unosi się znacząca ilość pyłów. Aby zanieczyszczenia nie rozprzestrzeniały się w budynku oraz ze względu na przebywających na tej powierzchni pracowników, należy szczególnie zadbać o zapewnienie odpowiedniej wentylacji wyciągowej. Jednakże, jeżeli kanały wyciągowe nie będą należycie zabezpieczone, zanieczyszczenia dostaną się do nich, a następnie do central wentylacyjnych zanieczyszczenia. W przypadku budynków będących na gwarancji usterki, do których przyczyniły się nadmierne zanieczyszczenia, mogą być słusznie odrzucane. Część materiałów filtracyjnych charakteryzuje się tym, że przy nadmiernych zanieczyszczeniach może nie być w stanie zatrzymać wszystkich z nich. Jedno jest pewne: nieoczyszczone powietrze będzie szukało łatwiejszej drogi wokół niedrożnych filtrów, przez co stopniowo postępuje zanieczyszczenie instalacji wentylacji.
Często zapominane, ale bardzo potrzebne – okresowe płukanie instalacji grzewczych i chłodniczych
W zdecydowanej większości budynków mamy lokalne wodne ogrzewanie i chłodzenie. Nagrzewnice oraz chłodnice, a w szczególności zawory regulacyjne są wrażliwe na zanieczyszczenia. Zazwyczaj objawia się spadkiem wydajności klimakonwektorów i central wentylacyjnych oraz częstszymi awariami zaworów, a także pomp obiegowych. Co kilka lat zalecane jest okresowe płukanie instalacji i aplikowanie inhibitorów korozji. Szczególnie zalecane jest po wykonaniu instalacji u nowych najemców itp.. Taki zabieg w standardowym zakresie jest stosunkowo prosty i tani. Podstawowe czyszczenie oraz zabezpieczenie instalacji polega na podłączeniu na klika dni urządzania filtrującego, aplikując w tym czasie środki czyszczące i inhibitory korozji.

Zaniedbania w konserwacji instalacji HVAC prędzej czy później skutkują zwiększeniem nieprzewidzianych awarii, pogorszeniem efektywności oraz poziomu komfortu użytkowników. W konsekwencji może być powodem do roszczeń finansowych, a nawet utraty najemców.
Zostaw swój komentarz