EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Wszystkie artykuły

Efektywna energetycznie konserwacja instalacji HVAC

Zaniedbania podczas konserwacji instalacji wentylacji i klimatyzacji skutkują częstszymi awariami i negatywnym wpływem na komfort użytkowników. Poznaj sposoby jak zapobiegać awarią, a także dowiedz się, czego należy się wystrzegać za wszelką cenę w swoim budynku.

Ogólnie pojętą konserwację instalacji streściłbym w jednym zdaniu: lepiej zapobiegać niż leczyć.  Na eksploatację spoglądam z perspektywy doświadczeń na różnych etapach cyklu życia budynku – od założeń projektowych po remonty i modernizacje instalacji. Etap projektu, a tym bardziej wykonawstwa jest ważny dla przyszłej eksploatacji instalacji HVAC. Przykładowo brak przemyślanego dostępu serwisowego utrudnia, a nawet uniemożliwia prawidłową konserwację urządzeń. Natomiast brak prawidłowego płukania instalacji ciepła technologicznego/ wody lodowej w trakcie rozruchu instalacji skutkuje spadkiem efektywności chłodnic i nagrzewnic oraz częstszymi awariami armatury.  Jednak najważniejszą rzeczą jest podejmowanie odpowiednich działań w związku z wcześniejszymi zaniedbaniami. Ponadto podczas eksploatacji opłacalne jest myślenie perspektywiczne, ponieważ zaniedbania konserwacji instalacji HVAC skutkują częstszymi awariami i negatywnym wpływem na komfort użytkowników.

Konserwacja lokalnej klimatyzacji

Za lokalne utrzymanie komfortu zazwyczaj odpowiadają klimakonwektory lub klimatyzatory grzejąco-chłodzące, które ogrzewają i chłodzą kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych powietrza miesięcznie. Każdy klimakonwektor ma filtr chroniący urządzenie przed kurzem znajdującym się w pomieszczeniu. Regularne czyszczenie, minimum 1 lub 2 razy do roku, lub wymiana filtrów jest konieczna do wydajnego klimatyzowania pomieszczenia i uniknięcia zanieczyszczenia urządzenia. Silnie zanieczyszczone filtry przepuszczają zanieczyszczenia oraz zmniejszają ogólną wydajność urządzenia. Dodatkowo w sezonie letnim podczas intensywnego chłodzenia pomieszczenia skrapla się wilgoć z powietrza. Wilgotne elementy w większym stopniu kumulują zanieczyszczenia z powietrza, które wcześniej nie zostały wychwycone przez zbyt zanieczyszczony filtr. Zanieczyszczenia wewnątrz urządzenia są bardzo trudne do usunięcia i mogą powodować niedrożności odpływów skroplin i awarii pompek skroplin. Awarie odprowadzania skroplin skutkują wyciekiem na przestrzeń pracy użytkownika. Ponadto, wilgoć zatrzymana przez zanieczyszczenia jest miejscem dogodnym do rozwoju drobnoustrojów.

Korozja i zanieczyszczenia tacki ociekowej klimakonwektora / klimatyzatora
Korozja i zanieczyszczenia tacki ociekowej klimakonwektora / klimatyzatora
Zalecenia konserwacji klimatyzacji

Konserwację lokalnej klimatyzacji najlepiej wykonać tuż przed okresem grzewczym lub wraz z jego początkiem. Regularna konserwacja lokalnej klimatyzacji, poza poprawą higieny i wydajnością systemu, pozwala na wykrycie i usunięcie usterek jeszcze przed tym, gdy stanie się to uciążliwe dla użytkownika.

Rozerwanie zabrudzonego filtra powietrza
Rozerwanie nadmiernie zabrudzonego filtra powietrza w centrali wentylacyjnej
Konserwacja wentylacji kuchennej

W wielu budynkach znajdują się lokale gastronomiczne, których wentylacja narażona na wyjątkowo trudne warunki pracy ze względu na wyciąganą mgłę olejowo-tłuszczową. Warto byłoby aby Każda kuchnia była wyposażona w odpowiednie okapy wychwytujące, co najmniej zgrubnie, mgłę olejowo-tłuszczową. Poprawnie działający i regularnie serwisowany system filtrów do zatrzymania mgły olejowo-tłuszczowej zmniejsza znacznie ryzyko pożaru, wydłuża czas użytkowania wentylatora i silnika. Brak regularnego serwisu skutkuje też pogorszeniem nominalnej wydajności wentylacji wyciągowej i propagacją zapachów z kuchni. Z tych powodów warto regularnie zlecać konserwację wentylacji kuchennej tylko wyspecjalizowanym firmom, które mają odpowiednie doświadczenie, sprzęt i specjalistyczne preparaty czyszczące.

Zapobieganie nadmiernemu zanieczyszczeniu wentylacji podczas remontów lub nowych aranżacji powierzchni.

Zalecany jest montaż mat filtracyjnych na wentylacji wyciągowej. W większości central wentylacyjnych przewiduje się w mniejszym bądź większym stopniu mieszanie się powietrza wywiewanego z nawiewanym. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu pobocznych układów wentylacji wyciągowej, np. wyciągów kuchennych czy wyciągów z sanitariatów. Nadmierne zanieczyszczenie wentylatorów grozi przedwczesną awarią.

ZAGROŻENIA DLA WENTYLACJI W TRAKCIE TRWANIA REMONTÓW LUB NOWYCH ARANŻACJI POWIERZCHNI.

Na powierzchniach, gdzie trwają prace budowlano-instalacyjne, unosi się znacząca ilość pyłów. Aby zanieczyszczenia nie rozprzestrzeniały się w budynku oraz ze względu na przebywających na tej powierzchni pracowników, należy szczególnie zadbać o zapewnienie odpowiedniej wentylacji wyciągowej. Jednakże, jeżeli kanały wyciągowe nie będą należycie zabezpieczone, zanieczyszczenia dostaną się do nich, a następnie do central wentylacyjnych zanieczyszczenia.  W przypadku budynków będących na gwarancji usterki, do których przyczyniły się nadmierne zanieczyszczenia, mogą być słusznie odrzucane. Część materiałów filtracyjnych charakteryzuje się tym, że przy nadmiernych zanieczyszczeniach może nie być w stanie zatrzymać wszystkich z nich. Jedno jest pewne: nieoczyszczone powietrze będzie szukało łatwiejszej drogi wokół niedrożnych filtrów, przez co stopniowo postępuje zanieczyszczenie instalacji wentylacji.

Często zapominane, ale bardzo potrzebne – okresowe płukanie instalacji grzewczych i chłodniczych

W zdecydowanej większości budynków mamy lokalne wodne ogrzewanie i chłodzenie. Nagrzewnice oraz chłodnice, a w szczególności zawory regulacyjne są wrażliwe na zanieczyszczenia. Zazwyczaj objawia się spadkiem wydajności klimakonwektorów i central wentylacyjnych oraz częstszymi awariami zaworów, a także pomp obiegowych. Co kilka lat zalecane jest okresowe płukanie instalacji i aplikowanie inhibitorów korozji. Szczególnie zalecane jest po wykonaniu instalacji u nowych najemców itp.. Taki zabieg w standardowym zakresie jest stosunkowo prosty i tani. Podstawowe czyszczenie oraz zabezpieczenie instalacji polega na podłączeniu na klika dni urządzania filtrującego, aplikując w tym czasie środki czyszczące i inhibitory korozji.

Zaniedbania w konserwacji instalacji HVAC prędzej czy później skutkują zwiększeniem nieprzewidzianych awarii, pogorszeniem efektywności oraz poziomu komfortu użytkowników. W konsekwencji może być powodem do roszczeń finansowych, a nawet utraty najemców.

(Visited 248 times, 28 visits today)

Zostaw swój komentarz