EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Wszystkie artykuły

Certyfikat BREEAM, LEED w eksploatacji

Certyfikat BREEAM czy LEED wydaje się, że ma zapewnić efektywność energetyczną na najwyższym poziomie, ale czy tak jest w rzeczywistości podczas eksploatacji? Mam za sobą audyt energetyczny (efektywności energetycznej) topowego biurowca z certyfikatem LEED i inspekcje wielu innych certyfikowanych budynków, jak również z informacji kolegów z branży widać, że sama certyfikacja BREEAM, LEED nie gwarantuje wysokiej efektywności energetycznej. Efektywne energetycznego rozwiązania są nagminnie marnotrawione na etapie eksploatacji obiektu, co spotykam, na co dzień https://optymalizatorbudynku.pl/efektywnosc-energetyczna-budynku-w-eksploatacji/ Ostatnio wizytowałem w obiekcie z certyfikatem w systemie BREEAM na poziomie VERY GOOD, gdzie ewidentnie marnotrawionego potencjał instalacji. Czasem można odnieść wrażenia, że certyfikat breeam czy certyfikat LEED jest bardziej dla „szpanu”, czy przyciągnięcia klientów niż w rzeczywistości jest dla rzeczywistej efektywności energetycznej. Trzeba przyznać, że certyfikacja w prawidłowy sposób reguluje wiele rzeczy np.  wymusza zastosowanie niskoemisyjnych (nie śmierdzących/trujących sztucznością) materiałów i POLECAM CERTYFIKACJE. Przy niedopilnowaniu inwestycji oraz nieprawidłowej eksploatacji tracimy korzyści energetyczne wynikające certyfikacji BRREAM, LEED, chociaż certyfikacja nadal przyciąga klientów;)

W ostatnich miesiącach wraz z kolega elektroenergetykiem wykonaliśmy bardzo wnikliwy audyt efektywności energetyczne topowego biurowca z certyfikatem LEED (szczegóły objęte klauzulą poufności. Wnikliwe analizy wykazały, że nawet bardzo wysoki poziom obsługi technicznej i wymagania certyfikacji LEED nie gwarantowały wysokiej efektywności energetycznej.  Wieloma godzina obserwacja systemu zarządzania budynkiem BMS o różnych porach dnia i w rożnych warunkach zewnętrznych połączeniu z analiza zużycia energii z układów pomiarowych   wykazały potężne możliwości oszczędzania energii poprzez poprawę i implantacje nowych algorytmów i sposobów sterowania. Jakość algorytmów i sposobów sterowania wpływa na zużycie 5-15% energii całego budynku!   Osobiście widzę nisze w certyfikacji w tym obszarze i pracuje na tym i oczywiście zapraszam chętnych w uczestniczeniu w tym projekcie.

Przykłady anty-efektywności energetycznej, które wychwyciłem w ciągu tylko godzinnego zapoznawania się z jednym z certyfikowanych budynków (BREEAM VERY GOOD):
  1. Niedziałające systemy związane z oszczędzaniem energii np.:
  • Nieprawidłowe działanie systemu wody szarej (system odzysku deszczówki) do zasilania spłuczek w WC. Podczas wizytacji system korzystał z wody wodociągowej tuż po kilkudniowych nawałnicach(również padało kilka godzin wcześniej). Nie widziałem by były jakieś kolejki do toalet ani nie słyszałem o zbiorowych zatruciach pokarmowych by zużyć kilkadziesiąt metrów sześciennych wody w ciągu kliku godzin….
  • Czujniki ruchu z czujnikiem poziomu natężenia oświetlenia załączał oświetlenie w mocno doświetlonym słońcem pomieszczeniach. Spowodowane jest to niesprawnym czujnikiem lub niepoprawnymi nastawmy czujników. Awaria, czy niedopatrzenia? Ale w korytarzu przed pomieszczeniem BMS i biurem kierownika technicznego obiektu?!

    Oświetlenie kosmosu, efektywność energetyczna?Certyfikat BREEAM, LEED

    Oświetlenie kosmosu, efektywność energetyczna?

  1. Błędy logiczne i zmarnowane możliwości w zaprojektowanej instalacji:
  • Do podlewania całkiem pokaźnych terenów zielonych używana jest woda wodociągowa zamiast być zasilana z systemu wody szarej. Przecież i tak jest przewidziany hydrofor instalacji wody szarej, który mógłby zasilić system podlewania.
  • Zbyt mały zbiornik na wodę szarą . Zbiornik retencyjny i na wodę szarą w jednym, co powoduje ograniczą możliwość wykorzystania deszczówki – powinien być dodatkowy przelewowy zbiornik retencyjny.
  • Skoro mamy cały system oczyszczania, dezynfekcji i hydrofor wody szarej, to, dlaczego nie zastosowano chłodzenia adiabatycznego do chillerów, pomp ciepła systemów VRV oraz central wentylacyjnych. Deszczówka jest idealna do chłodzenia adiabatycznego gdyż jest pozbawiona minerałów tzw. „kamienia”, więc nie musimy stosować drogiego(duże straty wody na płukanie) uzdatniania wody w procesie odwróconej osmozy.
  • Kierownik techniczny twierdzi, ze do wentylacji garaży i pomieszczeń technicznych jest stosowany w całości odzysk / recyrkulacja powietrza z central biurowych, co mija się z prawdą. Zazwyczaj stosuję się recyrkulację na pokaz z 1, 2 central a resztę grzejemy i nawiewany z zewnątrz.
  • Zastosowanie tradycyjnych świetlówek do systemów z czujnikami ruchu w często użytkowanych pomieszczeniach.
  1. Brak elementarnej optymalizacji energetycznej czy efektywności energetycznej w eksploatacji, jako zasługuje administracji i obsługi technicznej.
  • Pracujące nagrzewnice w centralach nawiewających na garaż w czerwcu, co widać było ewidentnie z poziomu BMS. Żeby nie widzieć i reagować na wizualizacji ogrzewanie garaży w środku lata?!
  • Centrale, które ewidentnie posiadają opcje w systemie zarządzanie budynkiem BMS lato/zima pozostają w trybie zimowym w środku lata….
  • Administracja zaleca użytkownikom korzystanie z schodów dla oszczędzania energii a harmonogramy części urządzeń ustawiono niepotrzebnie na prace 24h!.

        Wnioski? Jak moje doświadczenie z kilkudziesięciu budynków wskazuje, że efektywne energetycznie i proekologiczne rozwiązania i urządzania są zazwyczaj błędnie eksploatowane. Przez to marnotrawimy środki poprzez zwiększone zużycie energii i na koszty inwestycji w rozwiązania, które nie są wykorzystywane, czyli taka anty –optymalizacja energetyczna. Bardzo polecam wcześniej nieświadomie stosowany i sprawdzony przeze mnie program analizy, dostrojenia i optymalizacji istniejących systemów automatyki HVAC i BMS w obiektach komercyjnych wg. amerykańskich wytycznych PNNL: http://realestatemanager.com.pl/narzedziownia/hvac_w_zyciu_nieruchomosci

Więcej o certyfikatach BREAM: https://plgbc.org.pl/certyfikacja-wielokryterialna/breeam/

Więcej o certyfikacji LEED: http://www.green-projects.pl/2017/02/zielone-budynki-ekologiczny-certyfikat-breeam-leed/

P.S. Nie neguję certyfikatów BREEAM, LEED a nawet zachwalam i polecam tylko przestrzegam przed zmarnotrawieniem potencjału na etapie eksploatacji.  Wymagania certyfikatów BREEM LEED przynoszą wiele korzyści jak np.  Dobór efektywnych energetycznie urządzeń oraz niedoceniany w Polsce oraz nie unormowany dobór nisko-emisyjnych materiałów co przekłada się na zdrowsze i bardziej komfortowe środowisko pracy! Ponad to z względu na ograniczenia emisyjności materiałów możemy w większym stopniu ograniczyć kosztowną obórkę powietrza na potrzeby wentylowania pomieszczeń.

(Visited 1 099 times, 78 visits today)

Zostaw swój komentarz