EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Energetyka, Komfort w budynku

Blackout energetyczny w Polsce – zapobieganie

Rozproszona fotowoltaika sposobem na Blackout Energetyczny

W obliczu coraz większego zapotrzebowania na chłodzenie w nowopowstających lub modernizowanych budynkach proporcjonalnie zwiększa się zapotrzebowania energię elektryczną w polskim systemie elektroenergetycznym. Prawie co roku w trakcie upałów przekraczane są kolejne rekordowe zapotrzebowania na moc. Od wielu lat powszechnie specjaliści zalecają włączenie do systemu elektroenergetycznego więcej rozporoszonych Odnawialnych Źródeł Energi (OZE) a szczególnie fotowoltaiki produkującej  najwięcej energii w okresie letnim. Oczywiście ważne jest dywersyfikowanie OZE, lecz wydaje się logiczne skorelowanie energii pozyskiwanej z słońca z rosnącym zapotrzebowaniem budynków na chłód podczas najbardziej słonecznych dni. Proponuje wymóg prawny, zobowiązujący powstające nowe jak i modernizowane budynki do uzyskiwania energii z OZE a w szczególności energii słonecznej – fotowoltaiki na potrzeby układów chłodniczych obiektów biurowych, handlowych, użyteczności publicznej itp.

Podobne głosy można było już usłyszeć w sieci:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/blackout-upaly-brak-pradu-oze,133,0,2339717.html

www.energetyka24.com/638191,pse-rekordowe-zapotrzebowanie-na-moc-z-powodu-upalow

Duże scentralizowane elektrownie słoneczne w polskich warunkach są raczej niezasadne z względu na: koszty powierzchni, straty na przesyle i jednostkowe duże koszty inwestycyjne. Oczywiście trudne i duże inwestycje wystarczy rozbić na mniejsze wprowadzane stopniowo i to zrzucając stosunkowo nieduże jednostkowe koszty na duże firmy i korporacje. Wystarczy wprowadzić odpowiednie przepisy.

Postulaty wpływu urządzeń chłodniczych na ryzyko blackoutu energetycznego:
  • 10 % Maksymalnej mocy agregatów chłodniczych w trybie chłodzenia musi równoważyć się zainstalowanej mocy zainstalowanej(pik) układów fotowoltaicznych.
  • Produkcja energii elektrycznej z OZE ma być zapewniona lokalnie w budynku lub/i do 150 m wokół budynku. W przypadku, gdy uzyskanie lokalnie mocy zainstalowanej lub jej część jest nieopłacalne, trzeba zagwarantować dostępność mocy pochodzącej z energii słonecznej (lub innych OZE) o 50% większą w okolicy do 20 km lub 75% większą w rejonie do 50 km wokół budynku.
  • lokalne produkowanej energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej poprzez urządzenia w budynku (np. elewacji lub/i dachu) lub w okolicy np. do 150 m wokół budynku.

 

Sprzedaż i zakup mocy OZE poza budynkiem musi być jak najbardziej prosty rynkowo w przeciwieństwie do zielonych certyfikatów, systemów aukcyjnych itp..  Należy wprowadzić proste umowy dostępne nawet dla domowych producentów. To pozwoli rozproszenie produkcji oraz zwiększenie opłacalności instalacji fotowoltaiki i innych OZE dla wszystkich podmiotów stosunkowo niedużym kosztem, dużych inwestycji

Bilans korzyści i wad  rozproszonej fotowoltaiki na chłodzonych budynkach

Korzyści:

+ Zwiększenie kosztów mocy chłodniczej zmusi projektantów i inwestorów do bardziej efektywnych energetycznie urządzeń i rozwiązań.

+ Rozproszenie odpowiedzialności i obciążenia finansowego za zmniejszenie ryzyka przeciążenia sieci elektroenergetycznej w trakcie upałów

+ Stosunkowo nieduże jednostkowe koszty inwestycji  są do “przegryzienia” dla poszczególnych odbiorców

+ Stosunkowo szybkie w realizacji zwiększenie mocy polskiego układu elektroenergetycznego

+ Możliwość zmniejszenia mocy zamówionej dla użytkowników lokalnie produkujących energię

+ Zwiększenie udziały OZE w polskim miksie energetycznym

+ Moc układów chłodniczych jest najbardziej wykorzystywana w najbardziej nasłonecznione dni, kiedy wymagana prawnie wymagana fotowoltaika produkuje najwięcej energii

+Ograniczenie odległościowe OZE pozwoli na rozproszenie w kraju źródeł OZE

+ Zachęcanie do lokalnego produkowania energii konsumowanej bezpośrednio lub w pobliżu budynku redukuje straty na przesyle w stosunku do scentralizowanych źródeł OZE.

+ Organicznie ryzyka blackoutu energetycznego w czasie silnych upałów i suszy

Wady:

– Trzeba wprowadzić regulacje by nie uderzyć zbytnio w urządzenia grzewczo-chłodzące np VRV, które dziłają główne źródło ciepła. Takie urządzenia montowane są z myślą ogrzewaniu bywają lekko przewymiarowane, co wpływa na moc układu, która wymaga wg. powyższych postulatów częsćiowego skompensowani fotowaltaiką czy iinnym OZE.  Można byłoby to rozwiać przez pomnożenie przelicznikiem np. 0,85 urządzeń grzewczo-chłodzących, które stanowią główne źródło ciepła.

– Dopilnowanie realnego wprowadzenia przepisów by wyeliminować unikania obowiązku wprowadzenia OZE.

Wymigiwanie się od obowiązku efektywnie energetycznych rozwiązań jest nagminne i powszechne w przypadku obowiązku wprowadzenia odzysku ciepła w układach wentylacji o wydajności powyżej 500 m3/h. Nagminnie to spotyka wymigiwanie się od tego obowiązku poprzez wprowadzanie wielu mniejszych układów o wydajności poniżej 500 m3/h.  Więcej  o ty zjawisku : https://optymalizatorbudynku.pl/500-m3-h-bez-odzysku-ciepla/ Zatem przy tej okazji trzeba skutecznie utrudnić wymigiwanie się od   nowych przepisów oraz oczywiście dopilnowywać wprowadzenia przepisów.

 

 

 

(Visited 228 times, 2 visits today)

Zostaw swój komentarz