EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Energetyka, Energia cieplna, Wszystkie artykuły

Niezależność energetyczna od Gazu i Ropy z Rosji? W 20-30% zrobi to Efektywność Energetyczna

Efektywność Energetyczna, czyli po prostu racjonalne gospodarowanie Energią, Gazem Ropą i innymi surowcami. Tym  efektywniejsze gospodarowanie energią tym bliżej jesteśmy  niezależności od gazu i ropy z Rosji i dekarbonizacji.


Każdy metr sześcienny gazu i każda litr ropy z Rosji finansuje faszystowski reżim dyktatora „Adolfa” Putina.  Żeby nie finansować ludobójstwa powinniśmy natychmiast przerwać zakup gazu i ropy z obecnie faszystowskiej Rosji „Adolfa” Putina. Stoimy przed pozornym wyborem czy finansować ludobójstwo Putina czy ryzykować załamaniem naszych gospodarek przez brak dostaw z Rosji, ale może jest trzecie dobre wyjście?

Jeżeli byśmy zużywalibyśmy 20 -30% mniej gazu i ropy to niezależność od dostaw z Rosji mogłaby o wiele łatwiejsza a w dodatku wzmocnilibyśmy nasze gospodarki poprzez zatrzymanie w naszych krajach tych pieniędzy które teraz zabijają niewinnych ludzi na Ukrainie. Piękne, ale… prawdziwe i osiągalne poprzez efektywność energetyczna!!!

SKN Energetyki. Brak gazu z Rosji ? jest to możliwe.

Czy można dziś żyć bez rosyjskiego gazu?

Wstrzymanie importu gazu z Rosji do Europy spowoduje że  nawet rekordowy import spoza Rosji nie wystarczyłby, aby dostatecznie uzupełnić zapasy przed następną zimą. Według ekspertów Bruegel  Europa zostałaby zmuszona do zmniejszenia popytu na poziomie 400 TWh (lub 10-15% rocznego zapotrzebowania).

3 scenariusze w tym jeden scenariusz całkowitego odcięcia od dostaw gazu z Rosji okazuje się realny przy wzmożonym imporcie i redukcji zapotrzebowania na energię
3 scenariusze w tym jeden scenariusz całkowitego odcięcia od dostaw gazu z Rosji okazuje się realny przy wzmożonym imporcie i redukcji zapotrzebowania na energię

Efektywność energetyczna to po porostu racjonalne zarządzenie surowcami.

Dosadnie powiedział kiedyś @Vladimir Alekseichenko „nie ma takich zasobów, których nie da się zajechać” fakt, że w kontekście mocy obliczeniowej na potrzeby Machine Learninig’u, ale co dotyczy mocy obliczeniowej to samo dotyczy się surowców i energii. Z moich obserwacji setek obiektów w Polsce i Europie zachodniej i także USA mamy stosunkowo łatwy do uzyskania potencjał redukcji gazu i energii elektrycznej przez budynki wynosi 15-30%!!! Po dodatkowych głębszych modernizacjach część obiektów czy domów mogłaby ograniczyć zużycie gazu/energii do 50!!!

Przykład totalnego marnotrawstwa energii w budynku publicznym Oświetlenie kosmosu a efektywność energetyczna
Przykład totalnego marnotrawstwa energii w budynku publicznym

Ale jak to zrobić?

Zmienić myślenie i zaangażować się w efektywność energetyczną. Brzmi banalnie? Geniusz tkwi w prostocie. A może pomoże to ze każdy może przyłożyć do walki z Faszystowski reżimem „Adolfa” Putina?! Optymalizowałem steki obiektów i zawsze największym problem w przy optymalizacji byli ludzie i ich podejście. To dotyczy myślenia od koncepcji budynku, inwestorów, projektantów, wykonawców zarządców po końcowego użytkownika. W praktyce wiele marnujemy zasobów głównie prze lenistwo, brak zrozumienia itp.. Wiele się mów i niby robi w kwestii efektywności energetycznej, ale bardzo często jest to na pokaz i zawodzi przez ludzkie podejście i lenistwo. Przykłady takiego marnotrawstwa wynikającej tylko z ludzkiego podejścia:

 • Cytaty zarządców i techników/inżynierów eksploatacji “niech to pracuje 24 h, przecież najemca za to płaci”, “przecież to nie moje pieniądze”, nie zmieniajmy, lepsze wrogiem dobrego”.
 • Projektowanie „kopiuj wklej” bez zastanowienia się
 • absurdalnie wygórowane wymagania użytkowników wysuszająca skrajnie nieefektywną prace urządzeń
 • Strach przed problemami związanymi z oszczędnościami, co paraliżuje wprowadzanie zmian poprawiających efektywność energetyczną
 • Mity z poprzedniej epoki np.: „urządzenia więcej używając przy rozruchu więcej ich nie wyłączamy”. Czy ktokolwiek zostawia na noc włączony samochód, bo więcej zużyje rano paliwa przez pierwsze klika minut.
 • Rezygnowanie z efektywnych rozwiązań ze względu na pozornie wyższe koszty inwestycji. Czyli wybudować jak najtaniej a potem użytkownik nie płaci za większe za cenę energii.

Wiele innych przykładów na temat wpływu mentalności na efektywność energetyczną opisałem w artykule: https://view.obiekty.org/20-mentalno%C5%9B%C4%87-a-efektywno%C5%9B%C4%87-energetyczna/0780305001639685291?p=1

Zmiana mentalności – efektywność energetyczna musi się opłacać:

Wszyscy musimy się zaangażować, wprowadzić zmiany w prawie czy sposobie zatrudniania ludzi w taki sposób, aby efektywność energetyczna mogła się wszystkim się opłacać:

 • Datkowe premie dla pracowników za redukcje zużycia energii.
 • Edukacja i to już w szkole, dzieci potrafią mieć przełożenie na rodziców orz kiedyś musimy zacząć zmieniać nasz świat.
 • Opłaty za energię uzależnianie od zużycia energii na powierzchnie, kubaturę itp. Po prostu, jeżeli budynek zużywa zbyt dużo energii/gazu na rygorystyczny poziom powierzchni (m2 lub m3) to płaci więcej za energię. Zatem za podwyżki gazu i energii zapłacą Ci którzy nieefektywnie gospodarują energią a premiowałoby tych którzy zużywają najmniej i dobrze gospodarują energią/gazem. Ten Punk prostej opłacalności efektywności energetycznej rozwiąże większość problemów które tu opisujemy.

Poza radykalną edukacją i zaangażowaniu się w efektywność energetyczną jest kilka obszarów które w największym stopniu zauważanie obniżyć zużycie energii.

Gaz i energia cieplna

 • Odzysk ciepła w budownictwie mieszkalnym nadal ogromne ilości nowych budynków mieszkalnych w szczególności wielorodzinnych nie ma odzysku ciepła z wentylacji co stanowi ogromne starty energii (w ty często gazu). Odzysk ciepła(rekuperacja) może przynieść ogromne oszczędności, poprawę komfortu mieszkań oraz wiele miejsc pracy.:
 • Trzeba na poważnie traktowanie obowiązek stosowania odzysku ciepła w instalacjach wentylacji. Teoretycznie instalacje wentylacji o wydajności powyżej 500 m3h ustawowa powinny mieć odzysk ciepła. W praktyce bardzo często omija się ten zapis kilka mniejszych instalacji poniżej 500m3h: Więcej w artykule https://optymalizatorbudynku.pl/500-m3-h-bez-odzysku-ciepla/
 • Jak najszybsza wymiana starych nieefektywnych kotłów gazowych. O dziwo na tym mogłyby zarobić na tym Niemieckie firmy @Viessman i @Buderus
 • Z moich obserwacji większość z nas zdecydowanie przesadza z komfortem termicznym w okresie grzewczym. Nie chodzi żeby się mrozić ale by się nie przegrzewać pomieszczeń, co wyjdzie nam na zdrowie. Człowiek z natury lubi ciepło słodkie. Tylko ze to w nadmiarze szkodzi zdrowiu co najmniej osłabia nasz e odporność: więcej opisałem: https://optymalizatorbudynku.pl/najtanszy-i-najzdrowszy-nawilzacz-powietrza-zdrowe-powietrze1/
Stare nieefektywne kotły gazowe
Stare nieefektywne kotły gazowe. Takim sposobem martwiony jest tak teraz cenny gaz.

Automatyka instalacji grzewczych i klimatyzacji itp.:

 • Osobiście największą i najszybszą poprawę efektywności energetycznej uzyskuje poprzez rozsądne nastawy i poprawy algorytmów sterowania/automatyki urządzeń wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. W niektórych budynkach poprzez prawidłowe nastawy i niewielkie oprawy algorytmów sterowanie uzyskiwałem oszczędność energii elektrycznej i cieplnej do nawet 30% ale zazwyczaj uzyskuje 5-20%.
 • Odpowiednie i egzekwowanie wykorzystanie potencjału efektywnie energetycznych rozwiązań. Przykładowo widziałem setki razy zastosowane efektywnie energetycznie urządzenia dostosowujące intensywność wentylacji ogrzewania i klimatyzacji do realnego zapotrzebowania. Jednak sterowanie tymi urządzaniami wykorzystywało tylko kilkanaście procent tego potencjału lub nawet po potencjału prostu traktowały te urządzenia jako zwykłe o stałym wydatku, całkowicie marnując ich potencjał. Jednak Punkty certyfikacji zielonych budynków LEED i BREEAM się zgadzały. Więcej o przypadkach takiej hipokryzji w artykule:

Egzekwowanie efektywności energetycznej:

 • Od wielu lat mamy obowiązki certyfikacji energetycznej budynków, wykonywania audytów efektywności energetycznej przedsiębiorstw, audytów efektywności źródeł ciepła i chłodu itp. Jak to wygląda w praktyce? W większości rządzi najtańsza oferta audytu. To implikuje ze audyty są robione bezsensownie zaocznie na papierze bez egzekwowania jakości tych audytów. Jak to naprawić? Sprawić, aby efektywność energetyczną się opłacała oraz ją egzekwować. Wystarczy, aby najbardziej nieefektywne budynki płaciły dużo więcej za energię niż te efektywne jak to pisałem na początku. Wtedy właściciele sami będą szukać i sposobów obniżenie energii i egzekwować audytorów.

Biogazownie!

 • Każda większa oczyszczalnia ścieków powinna się przekształcić w biogazownie w której można wytwarzać gaz lub bezpośrednio procesie kogeneracji energie elektryczną i ciepło. Razem firmą @VPPLant Miałem przyjemność pracy z biogazownia przy oczyszczalnia ścieków dla miasta powyżej 100 tys. Osób. Ta biogazownia w procesie kogeneracji w 100% zasilała w ciepło i energie elektryczną sama siebie oraz potężny energochłonny obiekt rekreacyjno-sportowy. Dodatkowo ta instalacja oddawała do sieci energie pozwalająca zasilić kilkaset domów. Dodatkowo biogazownie mogą magazynować energię w swoich zbiornikach gazu i w ściekach. Magazynowanie energii wspaniale nadaje się do bilansowania niedoskonałości innych odnawialnych źródeł energii (OZE). Oczywiście biogazownie mogą dostarczać gaz do istniejących gazociągów. Zatem w każdym mieście mamy do zagospodarowania oczyszczalnie ścieków jako lokalne źródło, gazu, energii elektryczne, ciepła oraz sprawny magazyn energii do współpracy z OZE. Jest piękny sposób na odzyskanie energii z gazów cieplarnianych. Tak bo metan ze ścieków posiada kilkukrotnie zwiększy efekt cieplarniany niż CO2 ze jego spalania. Polecam artykuł: https://swiatoze.pl/dwa-razy-wiecej-biometanu-potrzebne-od-zaraz-ma-zastapic-rosyjski-gaz/?fbclid=IwAR2cM5q2kM5taCqxjfG2mWw-fexuhFB9ke7zThIKpyB4VcjngHlCW8i8SGg

Transport.

 • Przy okazji audytów energetycznych przedsiębiorstw mało kto na poważnie podchodził do optymizacji tras swoich flot. Odpowiednia analiza daje szanse na redukowanie tysięcy niepotrzebnie przejechanych kilometrów.

 • Samochody ciężarowe na pociągi!!! Nadal nie mogę pojąć jak samochody ciężarowe w tranzycie przejeżdżają indywidualnie całe państwa zamiast wspólnie skorzystać z jednego pociągu. Takie rozwiania powinno być z góry narzucone przez Państwo. Swoją drogą, ile przyjemniej by się jeździło autostradami…😊

OZE

 • Wykorzystanie ciepła ze słońca do ogrzewania https://solhotair.com/, hydroelektrownie, solarne dachy, mini turbiny wiatrowe, gruntowe wymienniki ciepła itp. jest jeszcze wiele energii do zagospodarowania

Mógłbym długo o tym pisać, ale potrzebujemy przede wszystkim zmiany myślenia i odpowiedniego prawa zachęcającego i czasem wymuszającego i egzekwującego efektywność energetyczną

Musimy natychmiast zrezygnować z rosyjskiego faszystowskiego i zbrodniczego gazu i ropy. Inaczej będziemy mieli na rękach krew sąsiadów a w przyszłości może i naszą własną. To nie będzie będzie łatwe ale jest możliwe tu i teraz. Pod warunkiem redukcji zapotrzebowania i inwestycji. Tutaj efektywność energetyczna może być formą walki z rosyjskimi faszystami – Możliwości dla naszej gospodarki jak gospodarek sojuszników

Jeżeli część z tych środków zainwestujemy w nasze projekty energetyczne to w w jakiś sposób wzmocnimy nasze gospodarki i stworzymy nowe miejsca pracy. Ale i tak będziemy musieli przez jakiś czas przepłacać za gaz. Jednak w ten sposób możemy wzmacniać naszych sojuszników nie wrogów.

Z UE faszystowska Rosja nadal otrzymuje ponad 600 mln euro dziennie! Czyli ok 25 mln euro = ok 5 czołgów na godzinę! Sponsorujemy faszystom ok 5 czołgów na godzinę. Zrezygnowanie z rosyjskiego gazu i ropy jest możliwe już teraz! Ale jednak nie łatwe. Musimy zredukować zapotrzebowanie poprzez wykonanie wielu inwestycji. W ten sposób również zawrócimy duża cześć pieniędzy do naszych gospodarek jak i naszych sojuszników. Niby w teorii proste ale musimy pozbyć się żądzy krótkowzrocznego zysku i wygody na rzecz przyszłej wygody. Również dla bezpieczeństwa i czystego sumienia, że nie finansujemy faszystowskich zbrodniarzy. Powiada się że pieniądze nie śmierdzą ale trupy już tak….

Konkrety w poniższych artykułach:

https://optymalizatorbudynku.pl/category/efektywnosc-energetyczna/

(Visited 168 times, 20 visits today)

Zostaw swój komentarz