EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Wszystkie artykuły

Centrala inżektorowa – nawiew i wyciąg na 1 silniku.

inżektorowa centrala wentylacyjna

inżektorowa centrala wentylacyjna


Centrala nawiewna wywiewna z 1 silnikiem? Z wykorzystaniem inżektora tak.
            Inżektor jest to znane w technice urządzenie stosowane w palnikach gazowych, pistoletach do malowania itd. Zgodnie z prawem Bernoulliego na zwężeniu przekroju kanału dochodzi do zmniejszenia ciśnienia i zwiększenia prędkości(zwężka Venturiego). Zmniejszone ciśnienie w zwężce może zasysać powietrze. Załączony schemat obrazuje zasadę działania centrali inżektorowej.
Pomijam celowo filtry, nagrzewnice, chłodnice, nawilżacze, ponieważ nie są istotne.
Zastosowanie w przestrzeniach gdzie możemy stosować recyrkulacje:
– hale handlowe, przemysłowe, jednorodne przestrzenie użyteczności publicznej itp.
– przestrzenie o jednorodnych zyskach ciepła i zużyciu powietrza.
Zalety
– Wyskoki stopień podwójnego odzysku(odzysk mieszanie gazów i krzyżowy/obrotowy).
– 1 silnik
– Przy odpowiednim wyregulowaniu w funkcji CO2 nawiewamy tylko tyle powietrza ile musimy.
– W zależności od potrzeb centrala może pracować, jako klimakonwektor. Tzn. grzać i chłodzić w obiegu zamkniętym lub z niewielkim pomieszaniem świeżego powietrza.
– centrala taka eliminuje potrzebę dodatkowych aparatów grzewczo-chłodniczych. Centrala może nawet pracować w obiegu zamkniętym – jak klimakonwektor(zamknięty dopływ świeżego powietrza otwartego bypass na inżektorze.
Wady:
– Mniej efektywne przewietrzanie (np. w nocy latem), ponieważ do pobierania świeżego powietrza w generatorze wirów potrzebujemy „przemiału” powietrza z wyciągu. Można to rozwiązać przez zastosowanie kliku klap w centrali(tylko nawiewa) i klap transferowych między przestrzenią robocza lub kanałem wyciągowym a atmosferą, by nadciśnienie wypychało powietrze na zewnątrz. Również dla oszczędności energii centrala można sprzęgnąć z wentylatorem wyciągowym i bypassem omijający inżektor centrali pracowałby w zwiększonej wydajności wykorzystując korzystne warunki zewnętrzne, np. chłodzimy powietrzem zewnętrznym wygrzane wcześniej pomieszczenie.
– hałas
– Opracowanie nowej technologii.

(Visited 505 times, 64 visits today)

Zostaw swój komentarz